Süheyl ve Behzat Uygur kardeşler babaları Nejat Uygur'u anlattı

MAGAZİN 27.03.2021, 16:00
Süheyl ve Behzat Uygur kardeşler babaları Nejat Uygur'u anlattı
Merhum tiyatrocu Nejat Uygur'un oğulları Süheyl ve Behzat Uygur kardeşler verdikleri röportajda dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Babaları Nejat Uygur'dan bahseden kardeşler, ' Bizim, ustamız Nejat Uygur ve babamız Nejat Uygur var. Ne yalan söyleyeyim, ustamız Nejat Uygur, tiyatroda olduğumuz için daha çok hayatımıza ermiş gibi. Ustanızdan sadece sahne üzerinde bir şeyler öğrenmezsiniz, sahnenin dışında da çok şey öğrenirsiniz, nasıl davranılması gerektiği gibi.' ifadelerini kullandı.

Usta sanatçı Nejat Uygur'un oğulları Süheyl ve Behzat Uygur kardeşler verdikleri röportajda tiyatroya dair açıklamalarda bulunurken babalarını da anlattı.

Geleneksel Türk Tiyatrosuna 65 yıl emek veren, sevilen ve kendi ekolünü oluşturan Nejat Uygur ile oyuncu Necla Uygur'un 5 çocuğundan ikisi Süheyl ve Behzat Uygur, kendi kanatlarıyla uçarak 30 yılı aşkın süredir 'Süheyl-Behzat Uygur Tiyatrosu'nu devam ettiriyor.

Kendi oyunları, kendi tarzlarıyla aynı zamanda Nejat Uygur'un geleneksel ekolünü de güncelleyerek sanat hayatına devam eden ikili, pandemi öncesi, babalarının yıllar önce sahneye koyduğu "Süt Kardeşler" oyununu sanatseverlerle buluşturuyordu.

Pandemi döneminde "Hey Gidi Günler- Şarkılı İnteraktif Komedi" oyununu sahneye koyan Uygur kardeşler, tiyatroyla geçen yaşamlarını, 32. yılını kutladıkları Süheyl-Behzat Uygur Tiyatrosunu, "Kötü Şarkılar" albümüyle "Abdülkadir" şarkısını ve sinemaya ilişkin düşüncelerini AA muhabirine anlattı.

'Hoş geldiniz. Süheyl-Behzat Uygur Tiyatrosu kaç yıldır izleyiciyle buluşuyor?'

Behzat Uygur: "Süheyl-Behzat Uygur Tiyatrosunun tam 32. yılı. İlk biletimizi 8 Şubat'ta satmışız. Ben geçen arşivden baktım."

Süheyl Uygur: "Ankara mıydı?"

Behzat Uygur: "İstanbul."

Süheyl Uygur: "Evet. Çevre Tiyatrosunda"

Süheyl Uygur: "Denk geldi, güzelmiş. Daha evvel bana bahsetseydin. Niye bahsetmedin Behzat?"

Behzat Uygur: "Şimdi geldi aklıma ya. Hoş geldiniz derken, kusura bakma."

Süheyl Uygur: "Böyle sürpriz oluyor bana. Estağfurullah."

'O zaman mutlu yıllar tiyatronuza o zaman.'

Behzat Uygur: "Çok teşekkür ederiz."

Süheyl Uygur: "Yaşasın Tiyatro."

'Evet, yaşasın tiyatro. Siz, bir elin 5 parmağı tabiri gibisiniz. 5 kardeşsiniz. Ahmet, Süheyl Uygur, Süha, Kemal ve Behzat Uygur. Süheyl Bey ikiziniz Süha ile Samsun'da doğmuşsunuz galiba?'

Süheyl Uygur: "Tabii ben ve Süha Samsun doğumluyuz. Behzat Adana, Kemal Antakya doğumlu. Hep böyle turnelerde."

'Hepiniz turne çocukları mısınız?'

Süheyl Uygur: "Tabii babam ve annem, yıllarca tüm ekiple Anadolu'yu karış karış dolaşmış. Dolayısıyla da hepimiz neredeyse turnelerde doğmuşuz. En büyük ağabeyim (Ahmet) mesela İstanbul'da yolcu vapurunda doğmuş. Böyle enteresanlıklar var."

Behzat Uygur: "Hayatı tiyatrolarda geçen insanların turnelerde doğması da çok doğal. Anamız, babamız hep tiyatro ve turnelerdeydi."

Süheyl Uygur: "Aslında şöyle mi oluyor Behzat? Mesela babam tam 60 yıl diyelim. Aslında 62- 63 yıl galiba..."

Behzat Uygur: "Daha fazla, 65 yılı var."

Süheyl Uygur: "60 yıl. Biz de 30 yıl. Neredeyse 80- 90 yıllık tiyatroyuz, Nejat babayla beraber. Çok enteresan. Doğduğumuzdan beri tiyatronun içindeyiz."

'Ne güzel hep berabermişsiniz.'

Behzat Uygur: "İyi ki de öyle olmuş. Bir tiyatrocu adayı için bulunmaz bir nimet turnelerde doğmak, ülkenin tamamını birkaç kere dolaşabilmek, ülke insanını yakından tanıyabilmek, gözlemlemek, Anadolu'nun en ücra köşelerinde turnelerde, otel odalarında büyüyebilmek ve oyuncaklarının tiyatro aksesuarları olması."

Süheyl Uygur: "Ama onları yine yerine koymak."

Behzat Uygur: "Bir defa fırça yemişliğim var, Nejat Uygur'dan, ustamdan ve babamdan. 1960'lı yılların sonlarına doğru Cibali Karakolu'nda oynarken, çok aklımda kalan bir şey. Cibali Karakolu'nun bir yıldızı vardı, Nejat Uygur'un komiser Cafer Kıskıvrak olarak taktığı. Ben de çocukken kulise gelmişim, kovboyculuk oynayacağım diye şerif olmak için o yıldızı almışım ve eve gitmişim. Benim yüzümden babam o gün Cafer Kıskıvrak, baş komiser rolünü yıldızsız oynadı. Eve geldiğinde de 'Bir daha tiyatrodan hiçbir aksesuarı almayacaksın.' dedi."

Süheyl Uygur: "Bu yıldızlar goktan inmedi buraya, derdi."

Behzat Uygur: "O repliği yaparken bir yıldız eksikliği benim sayemde olmuş oldu. O yüzden şimdi hep dikkat ederim aksesuarlar eksik olmasın, aman yerinde olsun diye. Çok doğrusunu söylemiş. Oyuncakların böyle olunca, oyun arkadaşların Sami Hazinsesinden tut, Feridun Çölgeçen, Bahri Beyat ve daha eskilere, dönemin en ünlü, en iyi oyuncuları olup, bütün bu ünlülerin arasında geçince, babanın arkadaşları, Adile Naşit, Gazanfer Özcan, Sadri Alışık, Zeki Alasya ve Metin Akpınar o zaman genç tabii, kuliste bunlarla büyüyünce bir tiyatrocu adayı için daha ne olabilir, diye düşünüyorsun."

'Bulunmaz bir nimet.'

Behzat Uygur: "Bulunmaz bir nimet. Bu ortamda büyüdüğün zaman, her biri sana bir ders vermiş, her anın bir dersi varmış diye düşünebiliyorsun. İyi ki de böyle olmuş. İyi ki de Anadolu'da dolaşmışız."

"BABAM, ÖNCE İNSAN, SONRA TİYATROCU OLACAKSIN DEDİ"

Süheyl Uygur: "Ders deyince ilk aklıma gelen şey, yıllar önce, 13-14 yaşındayım galiba. Bir gün Nejat babama dedim ki, 'Baba ben de tiyatrocu olmak istiyorum. Bana, 'Önce insan olacaksın, sonra tiyatrocu olacaksın.' dedi. Bu her meslek için geçerli tabii."

'Doğru, öğrenilmesi gereken ilk şey. Babanız Nejat Uygur'un deyimiyle 'Armut ağacının dibine düştüler' deyimini 1990 senesinde 'Genç Uygur'ları kurarak 'Boynuz Kulağı Geçer' oyununuzla bir şekilde ispatlamış oldunuz.'

Süheyl Uygur: "Çevre Tiyatrosu'nda oynarken babam, pazartesi veya salı günleri oyun oynanmazdı. Behzat, Süha filan oturduk konuştuk, biz kendi tiyatromuzu kursak ne olur? Baba ile anne hayattayken daha sağlam basacaksınız çünkü yere. Çünkü ülkede tiyatro yapmak hala çok zor. Babamıza gidip, 'Baba biz repo günleri tiyatro yapmak istiyoruz.' dedik. 'Tabii ki yapabilirsiniz.' dedi. O zamanlar Süheyl-Behzat Uygur Tiyatrosu değildi. Yaşlarımız daha genç olduğu için 'Genç Uygurlar' Tiyatrosu idi. Ne yapalım, derken, babamın yıllar önce oynadığı daha sonra 'Bazıları Musakka Sever' diye oynanan, 'Gel de Borusunu Öttür' oyununu seçtik Behzat ile. Oyunun ismini babam koydu, 'Boynuz Kulağı geçer' diye. Oyunu da babam yönetti. Çok da güzel bir oyun olmuştu. 30 sene oldu demek ki. Bak ne kadar çabuk geçiyor zaman."

Behzat Uygur: "Evet, Kocamustafapaşa Çevre Tiyatrosunda oynadık. Allah rahmet eylesin o tiyatronun sahibi Hasan Zengin de çok önemli Türk tiyatrosu için. Daha o dönemlerde Karadenizli bir müteahhit, İstanbul'un birçok yerine koca koca binalar dikeceğine, tiyatrolar yaptı. O tiyatrolardan biri olan Çevre Tiyatrosu hala var. Gerçi biz oynayamıyoruz. Hasan Zengin'e gelecek olursak çok değerli bir insandı ve o dönemde çok tiyatro kazandırdı İstanbul'a. Bizim de ilk seyircilerimizdendi."

Süheyl Uygur: "Tabii, oyundan sonra koşa koşa geldi, 'Şahane çocuklar. Seyirci size bayıldı.' dedi."

Behzat Uygur: "Ustamız Nejat Uygur ama çocukluğumuzdan beri Süheyl ile Zeki Alasya-Metin Akpınar hayranlığımız vardı. Hasan amca; 'Yeni Zeki-Metin siz olacaksınız.' demişti. Çok mutlu olmuştuk. Allah rahmet eylesin."

Süheyl Uygur: "Behzat veya ben, sosyal medyada paylaştığımız zaman tiyatro ile ilgili hala 'Babanızın yerini dolduramazsınız.' deniyor. Tabii ki dolduramayız. Nejat Uygur zaten bir tane. Gazanfer Özcan, Metin Akpınar ilk aklıma gelenler, bir tane. Behzat ve ben kendi mahallemizde babayı, anneyi utandırmadan elimizden geldiğince güzel şeyler yapmaya çalışıyoruz ki bugüne kadar öyle oldu."

'Peki boynuz kulağı geçerken yine de babanızın ekolünü, güncel bir dil yakalayarak bu günlere taşıdığınızı söyleyebilir misiniz?'

Behzat Uygur: "Elbette, söyleyebiliriz. Seyircimiz de bunu söylüyor. Ben şundan eminim, Süheyl de öyledir zannediyorum. Babam yaşadığı müddetçe bizim tiyatro yapmamızdan, yaptığımız biçimden gurur duydu. Seyrettiği oyunlarda, yüzünün ifadesi bizim için önemliydi ki, Nejat Uygur'u güldürmek kolay değildi. Asla iltimas geçmezdi ki kalkıp alkışlaması bunun göstergesi olmuştu."

Süheyl Uygur: "Ne heyecanlanırdık, özellikle de ben. Evet ayakta alkışlamıştı değil mi?"

Behzat Uygur: "Şu anda bile biz onu hala her oyunda hissediyoruz. Bunu klasik zannederdim ben ama gerçekten Nejat Uygur hep aramızda oluyor. Aslında oyunlarımızda bütün oyuncularımızla birlikte sahnedeki herkesi Nejat Uygur oluyor. Bir parça oluyorlar."

Süheyl Uygur: "Özellikle bunu Çevre Tiyatrosu'nda geçen sene mi oynamıştık daha çok hissetmiştik. Sanki o gün sahnede Nejat Uygur oynuyor."

Behzat Uygur: "Evet Çevre Tiyatrosu'nda perde açıldığı anda seyirciden de bizden de öyle bir elektrik geçti ki birbirimize, o aramızda vardı ve bayağı duygusal anlar yaşadık. Seyirci çok güldü, kahkaha attı oyunumuzda. Nejat baba, ustamız her oyunumuzda var. Zaten gittiğimiz her yerde, her eski salonda bir anımız var onunla."

'Onun enerjisini hissetmek çok muazzam olmalı? Ama çok enteresan bir şey söylediniz. 'Onu güldürmek kolay değil' dediniz. O bütün ülkedeki insanları güldürürken o neden gülmezdi acaba?'

Süheyl Uygur: "Sahne üzerinden bahsetti Behzat. Tabii özel hayatta değil. Ama şimdi usta her şeyin güzelini yapmış bu ana kadar. Tabii ki zor beğenecek. Karşınızda ustanız, hocanız oturuyor. Bakalım tepkisi ne olacak? Tabii ki gülmeyebilirdi de. Ona da hiçbir şey demeyebilirdik."

Behzat Uygur: "Ama kedi sesine çok gülerdi mesela. Mart ayı geldiği zaman Nejat babayla Bahri Beyat, Allah rahmet eylesin."

Süheyl Uygur: "Eniştemiz."

Behzat Uygur: "Evet, çok önemli bir oyuncuydu. Nejat Uygur'un partneri, Nejat Uygur Tiyatrosunun vazgeçilmezi. Bir gün bir oyunda kedi sesleri lazımdı, makaralı teyplere alacaklardı ses kaydını. Fakat odaya girdiler, gülmekten alamıyorlar. İkisi kedi sesi yapacak. Karşılıklı başladılar kedi sesi yapmaya. Yapıyorlar, gülüyorlar. En sonunda bizi çıkarttılar, yalnız kaldılar yine güldüler. Arka odaya gittiler yine güldüler. O gün gülmekten o ses kaydını yapamadılar. Kedi gibi konuşuyorlardı birbirleriyle. Çok absürt şeylere gülerdi. Ama mesela sinemada en çok kime gülüyor derseniz, Charlie Chaplin'di. Bizim çocukluğumuzda babam eve film makineleri getirirdi. 16'lık mıydı? Sessiz Şarlo, Charlie Chaplin filmlerini izlerdik."

Süheyl Uygur: "Önce 8'likti. Beyaz çarşafı gerip evin penceresinin önüne koyar, pencereyi açardı ve bazı saatlerde vatandaşlar da komşular da seyrederdi."

"İlk kablolu televizyonu Nejat Uygur yaptı"

Behzat Uygur: "Tabii tabii. Herkese açıktı. İlk kablolu televizyonu Nejat Uygur yaptı."

'Babanız hem otoriter hem de eğlenceli bir babaymış. Evde babanız ve anneniz Necla Hanım vasıtasıyla film izleme ve kitap okuma seansları düzenliyormuşsunuz. Hatırlıyor musunuz babanızın tavsiye ettiği ilk okuduğunuz kitabı? Mesela Charlie Chaplin, ilk izlediğiniz filmlerden midir?'

Behzat Uygur: "Tabii, tabii Charlie Chaplin, Buster Keaton, dönemin sessiz sineması. Tabii onlar daha öncenin filmleri ama hayatımıza, bizim çocukluğumuza girdi. Mesela çocukken benim ilk okuduğum kitap, Nejat babanın arşivinden Hacivat-Karagöz serisi oldu. Okumayı ilk söktüğümde ilk okuldayken, Ömer Seyfettin, Kemalettin Tuğcuları önerdi ama ben ilk Hacivat-Karagöz'ü okudum."

Süheyl Uygur: "Yaşımıza göre Kemalettin Tuğcuları, Ömer Seyfettinleri söylerdi. Tabii ki annemin, babamın söylediği kitapları okurduk ama bizdeki durum daha değişik olurdu. Genelde biz beraber oyun teksti okurduk. Yüzlerce okurduk. Küçüktük ama bizim fikrimizi alırdı çaktırmadan. Şimdi aklıma o geldi."

Behzat Uygur: "Bizim için çok keyifli günler, çok değerli anlardı. Şimdi artık olamıyor tabii eskisi gibi. Daha çok bilgisayarların, telefonların başında olunuyor artık, teknoloji girdikten sonra. Gerçi sinema da teknoloji ama filmin üzerine filmi konuşurduk.

Aslında tiyatro izlemek, sadece tiyatro izlemek olmamalı. Hep onu söylüyorum seyircilere ya da bize gelen, irtibata geçen gençlere. Aslında seyirci, nereden baksanız 2 saat oyun sürüyor, öncesi 2 saat ve sonrası 2 saat derken hayatının 6-7 saatini bize ayırıyor. Bu çok büyük bir sorumluluk. Tiyatronun öncesinde, çok pahalı olması gerekmiyor, gidip bir yerde çorba içebilirler birlikte, o gün nasıl bir oyun izleyeceklerini, oyunu konuşabilirler. Artık teknoloji de var, girip oyunculara bakabilirler. Eskiden oyundan sonra, öyle yapılırdı. Bir yerde çay, kahve içilir oyunun tartışması yapılırdı. Şimdi de bence bunu yapanlar var ama bu gözle bakarlarsa tiyatroya daha da keyif alacaklar. Şimdi gidiyor, izliyor ve bitiriyoruz.

Biz oyun biçimimizde şunu yansıtmaya çalışıyoruz, eskiden hep öyleydi, bir oyundan çıktıktan sonra özellikle o oyundan onlarca replik aklımızda kalırdı. Onu hayatın içinde de espri olarak bir başkasına yapardın. Bizim tiyatromuz da şimdi öyle. Oyundan aklında espriler kalsın ve bir başkasına yapsın. Bunu sağlayabiliyorsan seyircinle birlikte tabii ki o zaman gerçekten 30 yıl dolu dolu bir şey yapmış oluyorsun."

'Günümüzün teknolojisini kullanarak ve aynı zamanda organik de yaşayarak bir anlayış sergilemektir değil mi bu?'

Behzat Uygur: "Tabii, niçin olmasın? Bazen, bazı seyirciler telefonla çekiyor. 'Dur şimdi çekme, şu anın tadını çıkar. Birebir beraberiz, bak aramıza bir şey sokma. Oyun bitsin finalinde biz sana poz veririz.' diyorum."

Süheyl Uygur: "Ali Poyrazoğlu ustanın bir lafı vardı Behzat. Sahnedeyken çekiyorlar ya. 'Ben burada sizin karşınızda ruhumu soyuyorum sizlere bir şey vermek için ama siz benim bedenimi çekiyorsunuz.' Enteresan bir lafı vardı."

Behzat Uygur: "Tam olarak böyle miydi? Olmadı. Ama Ali ağabey söylemişse mutlaka güzel söylemiştir. Zaten kötü bir şey söylemez."

Süheyl Uygur: "Olmadı ama bakarız sonra. Buna yakın bir şey. Tüm bedenimle, ruhumla sizlerle birlikteyim. Ama siz bedenimi çekiyorsunuz sadece. 'Bırakın telefonu, benim ruhuma gelin, siz de benimle beraber oynayın.' anlamında."

'Genç Uygurlar'dan 1996'da profesyonel olarak Süheyl-Behzat Uygur Tiyatrosu'nu kurdunuz değil mi?'

Behzat Uygur: "Hala Genç Uygurlar olmazdı."

Süheyl Uygur: "Şimdi Genç Uygurlar Tiyatrosu ya, eskiden Behzat ile gişede durmayı çok severdik. Ben gişede duruyorum telefon açıyorlardı, 'Artık Genç Uygurlar demeyin Taze Soğanlar Tiyatrosu deyin.' diye dalga geçiyorlardı bizimle."

Behzat Uygur: "Adamlar gelmiş kaç yaşına, ne Genç Uygurlar'ı? Dedim ki, Süheyl-Behzat Uygur Tiyatrosu yapalım. Ayıptır yani. Önemli bir karardı. Hala düşünsene Genç Uygurlar olduğumuzu? Neyse, Süheyl saçını boyadığı için oradan yırtıyor."

Süheyl Uygur: "Yine saçıma mı geldin?"

Behzat Uygur: "Konu dönüp dolaşıp geliyor senin saçına bir şekilde."

Süheyl Uygur: "Allahım, Ya Rabbim, sen sabır ver."

'Süt Kardeşler oyununuzun ilk günü izlemeye geldiğimde de siz sahneye ilk çıktığınızda saçınızı boyadığınızı yine söylemişti Behzat Bey.'

Süheyl Uygur: "Sataşıyor. Sataşsın canım. Ben asla böyle şeylere bozulmam. Oyun dışı şeyler seyircinin daha çok hoşuna gidiyor. Enteresan geliyor seyirciye, daha çok eğleniyor."

"YAPTIĞIN DOĞAÇLAMA TUTARSA OYUNDA KALIR"

Behzat Uygur: "Bizde doğaçlama var. Yaptığın doğaçlama tutarsa kalır o oyunda. Bazen seyirci gülmez biz çok güleriz ona çaktırmadan. En güldüğümüz şeylerdendir. Oyundan önce bir espri bulur, 'Şunu şurada yapalım' deriz. Artık neredeyse oyunun tamamını bırakırız o ana odaklanır, hazırlanırız. Sırası gelir espriyi yaparız seyircide tık olmaz. Göz göze gelir, içten nasıl güleriz. Kendimizi de eğlendiririz o anda."

'Durum komedisi yaşıyorsunuz yani o anlarda aranızda?'

Behzat Uygur: "Her türlü komediyi yaşarız. Yani bizim sahne arkası bayağı eğlencelidir. Mesela Süt Kardeşler'de daha da fazla oluyor. Mesela rolü biten kulise gitmeden kenarlarda durarak, eğlenerek seyrediyor. Bakın bu önemli bir enerji, bulunmaz da bir şey. Bu çok keyifli. Bazen sağımızdaki, solumuzdakini sahnede de güldürüyoruz."

Süheyl Uygur: "Bu söylediğimizde çok samimiyiz. Dekorun arkasında bizi seyreden oyuncu arkadaşlarımızı güldürmek için Behzat da ben de ayrıca şeyler yaparız. Onları eğlendirmek için de yaparız bunu ayrıca. Onların hoşuna gidiyor çünkü."

Behzat Uygur: "Zaten tiyatroyu tüm bu görsel sanatlardan ayıran özelliği bu. Bizim yaptığımız tiyatro için söyleyeyim, oyunu sahneye koydun ve oyun kaç yıl gişede kalıyorsa aynı şekilde oynamak zorunda değilsin. Her gün yeni bir reji ve yorum yapıp oyunu güncelleyebilirsin. Bunu dizide, sinemada, bale ve operada yapamazsın. Çok bilerek operayı söylemiyorum ama mantığını düşündüğümde operacı doğaçlama yapamaz diye düşünüyorum. Balet ve balerinin doğaçlama yaptığını düşünsene. Hesap kitap meselesi. Bizde de hesap kitap var ama geleneksel Türk Tiyatrosu'nun en büyük ve güzel özelliği de buradan kaynaklanıyor."

'Bunu Devlet Tiyatrolarında (DT) olsaydınız yapamazdınız.'

Behzat Uygur: "DT'de yapamazdık bunu rapor ederlerdi."

Süheyl Uygur: "Ama biz yapardık, rapor ederlerdi ama yapardık. Belki ikinci gün bizi kovarlardı bilemiyorum ama Behzat da ben de yapardık."

Behzat Uygur: "Yok yok uydururduk biz ya. Eğlenmeliyiz. O perdenin olmaması gerekiyor, seyirci onu çok hissediyor. Çok değerli oyunlar ve oyuncular var aman yanlış anlaşılmasın. Ama bizim daha astronomik olmamasına nazaran özel tiyatroların, tıklım tıklım dolması, 5-6 yıl bir oyunu oynamamızın sebebi de bu olsa gerek. Arada bir perde olmuyor. Seyirci de bu sıcaklığı, samimiyeti özellikle komedide çok seviyor, mutlu oluyor. Allah o samimiyetimizi, sıcaklığımızı, karşılıklı diyaloğumuzu bozmasın."

Süheyl Uygur: "Valla şu ana kadar Süheyl-Behzat Uygur Tiyatrosu olarak 30 senede kaç oyunda oynadık bilmiyorum, aklımda değil ama şu ana kadar seyirciye hiç mahcup olmadık, seyirciler de bizi mahcup etmedi. Her oyunumuz da çok güzel geçti. İnşallah bundan sonra da devam eder. Çünkü çok araştırıyor, çok çalışıyoruz. Biz bu Süt Kardeşler'i 8 yıl önce de konuştuk, yapalım mı? diye. Babamın eski rolü olmasından dolayı çekincelerim vardı ama sonunda karar verdik ve oynuyoruz."

'İnsanlar genelde Kemal Sunal, Şener Şen ve Halit Akçatepe'nin oynadığı film olarak biliyor, Süt Kardeşler'i. Filmden çok yıllar önce babanız Nejat Uygur ile Bahri Beyat'ın rollerini tiyatroda oynamanızla ilgili neler söyleyeceksiniz?'

Behzat Uygur: "Süt Kardeşler aslında Galip Ercan'ın Fransız bir yazarın oyunundan çevirisi. 1919 yılında yazılmış bir oyun. Sonra Şehir Tiyatroları'nda ilk olarak oynuyor. Sonra babam oynamaya başlıyor 1950'li yıllarda. Anadolu'nun birçok yerinde oynuyor. Nejat Uygur'un Nejat Uygur olmasına neden olan rol. Daha sonra sinemada Kemal (Sunal) ağabey oynadı bu rolü. Tabii ki Allah rahmet eylesin Halit Akçatepe bu oyunu çok seyretti bilir, Halit ağabeyin babası Sıtkı Akçetepe bu oyunda babamlarla birlikteydi ve komutanı oynadı."

Süheyl Uygur: "Amin. Behzat'ın rolü şu anda."

Behzat Uygur: "Sanıyorum ki, çok emin değilim ama Ertem Eğilmez de bu oyunu seyretmeye geldi. Allah rahmet eylesin babadan seyretti ve Halit ağabeyler vs. karar verdi bunu sinemaya geçirelim diye. Sinemaya Sadık Şendil senaryolaştırıldı ve Gulyabani ile bunu eşleştirip çok da şahane bir senaryo çıkarttı. Bir sinema klasiği oldu. Hala seyrettiğimde büyük keyif alırım. Buradaki eşleşmeye göre tiyatroda Süheyl babamın rolünü, ben Bahri Beyat'ın rolünü oynuyorum. Filme göre de Süheyl, Kemal ağabeyin rolünü, ben de Şener ağabeyin oynadığı rolü oynuyorum. Sinemada başka şeyden keyif alırsınız ama tiyatro bambaşka. Başka bir enerjisi vardır bu oyunun. Bu oyunu bilen eskiler uğurlu oyun derler."

Süheyl Uygur: "Mesela bu oyunda Behzat oyunun 20. dakikasında çıkıyor antre alkışını alıyor, ben 2. perdenin neredeyse ortasına doğru çıkıyorum antre alkışı alıyorum. Bu oyunda ilk Behzat ile karşılıklı bir araya geldiğimizde seyirciden nihayet karşı karşıya geldi alkışı geliyor, çok güzel alkış o."

Behzat Uygur: "Bunlar kıymetli oluyor. Diyorlar ya ödüldü vs. konuşuluyor ya, çok samimiyetle, içten söylüyorum. Bu anlattığı şey çok daha değerli. Seyirci tek çıktığınızda alkışlıyor ama bir araya geldiğinizde büyük bir duyguyla alkışlıyor. Gazanfer Özcan Allah rahmet eylesin, 'Sahneye çıktığın ilk antre alkışı 30-40-50 yılın alkışıdır. Finaldeki alkış da performansın alkışıdır.' derdi. Sağ olsun seyircimiz çıktığımızda da oyunun sonunda da alkışlarını hiç esirgemeden devam ettiriyor."

Süheyl Uygur: "Hayat ne enteresan. Süheyl-Behzat Uygur Tiyatrosunu kuracağımız hiç aklımıza gelmezdi."

Behzat Uygur: "Benim aklımdaydı Süheyl ya."

"İLK OYUNUMUZ BABAMIZIN OYUNUYDU"

Süheyl Uygur: "İlk oyunumuz babamızın oyunuydu. Daha sonra başka oyunlar oynadık. Aradan zaman geçecek. Yıllar sonra Nejat Uygur'un Marko Paşa oyununu oynayacaksın, Alo Orası Tımarhane mi? Süt Kardeşler'i oynayacaksın. Çok enteresan hayat. İnanır mısınız oyun zamanı istek geliyor."

'Evet, babanızla da rol aldığınız oyunlar, gündeminize aldığınız oyunlar olmuş.'

Behzat Uygur: "Ben dün rüyamda bir şey gördüm. Rüyamda seyirciden gelen istek üzerine Cibali Karakolu'nu oynuyoruz."

Süheyl Uygur: "Babamın rolünü sen mi oynuyorsun?"

Behzat Uygur: "Marko Paşa Müzikalini oynarken, ki hala oynuyoruz. O da bir Nejat Uygur oyunuydu. Seyirci ayakta alkışladı ve bunu gazino sahnelerinde olur diye bilirdik biz. Oyun isteğinde bulundu seyirciler. Yoğun bir şekilde 'Cibali Karakolu'nu da oynayın, Süt Kardeşler'i oynayın, Minti Minti'yi oynayın.' isteği gelince bu isteklerin içinden Süt Kardeşler'i seçtik. Daha sonra Cibali Karakolu, başka bir oyun da olabilir ama araya yeni bir oyun, oynanmamış, Nejat Babanın repertuarından olmayan bir oyun olacak. Çünkü bizim Türk tiyatrosuna kazandırdığımız birçok eser var. Teleköle ilk bizde başladı. Hasta Etme Adamı Türkiye'nin en genç yazarı Aksel Bonfil'in yazdığı ve yönettiği bir oyun oldu. 18 yaşında yazdırdık biz bu oyunu ve sahneye koydurduk. Üç Salakşörler, Tuhaf İkili, Güldüren Şüphe, Tuhaf İkili gibi yeni oyunlar oynadık. Hatta Nejat Uygur oyunu çok oynamadık. Bu üçüncü oyunumuz."

Süheyl Uygur: "Rüya meselesi çok enteresan. Bazen ben de görüyorum rüyamda."

'Mesaj rüyalar mı?'

Behzat Uygur: "Evet rüyalar geliyor.""

Süheyl Uygur: "Babayla sahnede oynuyoruz, yeni bir oyun. Baba hazır değil diyorum. 'Boş ver, Bahri her şeyi biliyor. Şevket oradan gelir.' diyor. Biz oynamaya başlıyoruz ve uyandığım zaman nasıl kendime kızıyorum. Niye uyanıyorum ki? İnsan tabii bir de hüzünleniyor."

'Özlem de var tabii değil mi?'

Süheyl Uygur: "Tabii. Şöyle söyleyeyim, hakikaten rüyasında bile güldürüyor. 2 sene önce taksiye bindim. Konu tabii Nejat Uygur'a geldi. Taksici, 'Süheyl ağabey sana bir şey söyleyeyim mi?' dedi. 'Söyle ağabey' dedim. 'Nejat Uygur'un ölüsü bile güldürür adamı.' dedi."

Behzat Uygur: "Eskiden zaten gazete ilanı afişlerini 'Ölüyü bile güldürür' diye koydururdu babam."

Süheyl Uygur: "Mesela babamın diyelim ki akşam oyunu var. Birkaç gün önce özellikle taksiye ve dolmuşa binerdi ve sahnede yapacağı esprileri onlara yapardı. O ablalar, ağabeyler gülüyorsa onu hakikaten sahnede yapardı."

'Babanız 60 yıllık tiyatro yolculuğundan önce, ilk gençliğinde girip güzel sanatlar akademisi resim ve heykel bölümünde okumuş. Okulu bitiremese de yıllar sonra bu yeteneğini değerlendirip, tiyatroda işler yolunda gitmeyince Celal Bayar maskı yapmış, Kıbrıs çıkarması döneminde de elbiselerini satıp oyuncu yevmiyeleri ödemiş, bu gerçekten çok özel bir anı değil mi?'

"BİZİM USTAMIZ VE BABAMIZ, NEJAT UYGUR'

Behzat Uygur: "Çok doğru. Tabii ne yapsın, Anadolu'da kalmış. Bizim, ustamız Nejat Uygur ve babamız Nejat Uygur var. Ne yalan söyleyeyim, ustamız Nejat Uygur, tiyatroda olduğumuz için daha çok hayatımıza ermiş gibi. Ustanızdan sadece sahne üzerinde bir şeyler öğrenmezsiniz, sahnenin dışında da çok şey öğrenirsiniz, nasıl davranılması gerektiği gibi. Biz Anadolu'ya bir yere turneye gittiğimiz zaman kendimizden önce ekip arkadaşlarımız, teknik ekip yemek yedi mi, yemedi mi, ona bakarız. Aynı otelde kalırız. Aynı restoranda yemek yeriz. Onlardan birisinin karnı doymamışsa bize dert olur bu. Nejat babada da böyleydi bu. O zaman koşullar daha zordu. Zaten öyle ekip olabiliyorsun, öyle usta oluyorsun.

Nejat Uygur ne yapsın? İnsanlar aç mı kalsın? Oyun oynanamıyorsa gerekirse başka bir şey üretip, sanatıyla yapacaktı. Kıbrıs 1974 Çıkartması olduğunda karartma ilan edildi. İzmir Açıkhava Tiyatrosu'nda oynuyordu Baba."

Süheyl Uygur: "Çamlık Senar değil miydi?"

Behzat Uygur: "Pardon Çamlık Senar'dı. Karartma ilan edildi. Açıkhavada nasıl oynayacaksınız? Bütün tiyatrolar gitti. Babam, 'Şimdi insanların tiyatroya ihtiyacı var.' dedi. Nasıl oynayacaksın? dediler. Bir tek mavi ışık taktı, oyununu oynadı. Mavi ışık takabiliyordu."

Süheyl Uygur: "Tiyatro doldu yine."

Behzat Uygur: "Demek ki tiyatro her koşulda var olmalı. Her şeyden önce ihtiyacı var insanların. Biz de Nejat Babanın çırakları olarak her koşulda, canımız çok yansa da seyircinin karşısına çıkmak arzusundayız. Gücümüz yettikçe, sağlığımız elverdikçe."

'Müzik sektöründe de bir ilke imza atarak müzik ve mizahı birleştirdiğiniz bir single çıkardınız. "Abdülkadir" isimli single'ınızın satış rakamı 100 bini aşmış o zaman. Bir marka mı yarattınız ikili olarak?'

"ABDÜLKADİR, O DÖNEMİN BÜTÜN POPÇULARINDAN DAHA ÇOK SATTI"

Behzat Uygur: "Kötü Şarkılar'dı onun ismi. O dönemin bütün popçularından daha çok sattık."

Süheyl Uygur: "Yürü be oğlum. Gaza geldin."

Behzat Uygur: "Mustafa Sandal 15 bin satmıştı, biz 100 bir sattık. Burada söylüyorum. Mustafa Sandal'ın en baba dönemi."

Süheyl Uygur: "Bir şey söyleyeyim mi, özellikle turnelerde 'Abdülkadir'i söylesenize.' diyorlar."

Behzat Uygur: "O dönem o kadar kötü albüm çıkıyor ve her önüne gelen şarkı söylüyordu ki. Bir tepki olarak yaptık. Ama o tepkiyi düzeltemedik tabii. Şimdi daha da kötüler var."

Süheyl Uygur: "Geri döndüler diye çıkabiliriz."

Behzat Uygur: "Yeniden bir şey yapabiliriz, şimdi söylemeyelim ya."

'Siz gelmeden, Abdülkadir şarkısından bahsediyorduk ve Kötü Şarkılar albümünün Mustafa Sandal'ın albümünün satışını geçtiğini söylediler.'

Ercan Saatçi: "Tabii, Mustafa'nın o albümü bayağı olmamıştı. O ara, inanılmaz. Kendileriyle bile dalga geçip, 'kötü şarkılar, biz kötü şarkıcıyız, siz de zaten bu işi yapıyorsunuz'u anlatan bir prodüksiyondu. Süheyl hiç inanmadı. 'Ben hiç bu işte olmak istemiyorum.' dedi. Sonra da bir tane daha albüm yapar mısın? dedi. Ben ona inanmadım."

Behzat Uygur: "Birbirlerine inanmadılar."

Süheyl Uygur: "Böylelikle, arada olan sana mı oldu?"

Ercan Saatçi: "Bence Türk pop müzik tarihine geçmiş önemli bir iş. Yani hicvedip, kendisiyle dalga geçen ve hala yeni jenerasyon da bunu biliyor."

süheyl uygur behzat uygur nejat uygur ercan saatçi magazin
Yorumlar (0)
17°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 27 Ekim 2021
İmsak 05:38
Güneş 07:02
Öğle 12:56
İkindi 16:06
Akşam 18:41
Yatsı 20:00
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 10 24
2. Hatayspor 10 20
3. Beşiktaş 10 20
4. Alanyaspor 10 20
5. Fenerbahçe 10 19
6. Karagümrük 10 18
7. Konyaspor 10 17
8. Galatasaray 10 17
9. Altay 10 15
10. Adana Demirspor 10 13
11. Başakşehir 10 12
12. Gaziantep FK 10 12
13. Öznur Kablo Yeni Malatya 10 12
14. Sivasspor 10 11
15. Kayserispor 10 11
16. Giresunspor 10 9
17. Antalyaspor 10 9
18. Göztepe 10 8
19. Kasımpaşa 10 6
20. Rizespor 10 4
Takımlar O P
1. Ümraniye 10 24
2. Ankaragücü 10 24
3. Eyüpspor 10 20
4. Erzurumspor 10 19
5. Bandırmaspor 10 18
6. Kocaelispor 9 16
7. Tuzlaspor 9 14
8. Gençlerbirliği 9 14
9. Samsunspor 9 12
10. Boluspor 9 11
11. Bursaspor 9 11
12. Menemenspor 10 11
13. İstanbulspor 9 10
14. Denizlispor 9 10
15. Altınordu 10 10
16. Adanaspor 10 9
17. Manisa FK 10 9
18. Ankara Keçiörengücü 9 7
19. Balıkesirspor 9 6
Takımlar O P
1. Chelsea 9 22
2. Liverpool 9 21
3. Man City 9 20
4. West Ham 9 17
5. Brighton 9 15
6. Tottenham 9 15
7. M. United 9 14
8. Everton 9 14
9. Leicester City 9 14
10. Arsenal 9 14
11. Wolverhampton 9 13
12. Brentford 9 12
13. Aston Villa 9 10
14. Watford 9 10
15. Crystal Palace 9 9
16. Southampton 9 8
17. Leeds United 9 7
18. Burnley 9 4
19. Newcastle 9 4
20. Norwich City 9 2
Takımlar O P
1. Real Sociedad 10 21
2. Real Madrid 9 20
3. Sevilla 9 20
4. Atletico Madrid 9 18
5. Real Betis 10 18
6. Osasuna 10 18
7. Athletic Bilbao 10 17
8. Rayo Vallecano 10 16
9. Barcelona 9 15
10. Espanyol 11 14
11. Valencia 10 13
12. Villarreal 10 12
13. Mallorca 10 12
14. Celta de Vigo 10 10
15. Elche 11 10
16. Deportivo Alaves 10 9
17. Cádiz 11 8
18. Granada 9 7
19. Levante 10 5
20. Getafe 10 2

Gelişmelerden Haberdar Olun

@