Ali Koç'tan çok çarpıcı açıklamalar

Fenerbahçe Kulübü Başkan Adayı Ali Koç, yaklaşan seçim öncesinde TRT Spor ekranlarında açıklamalarda bulundu.

Ali Koç'tan çok çarpıcı açıklamalar

Fenerbahçe Kulübü Başkan Adayı Ali Koç, yaklaşan seçim öncesinde TRT Spor ekranlarında açıklamalarda bulundu.

Mehmet YEŞİLKAYA
Mehmet YEŞİLKAYA
30 Mayıs 2018 Çarşamba 06:00
Ali Koç'tan çok çarpıcı açıklamalar

Ali Koç’un açıklamaları şu şekilde:

''İNŞALLAH BİR HAYAL GERÇEĞE DÖNÜŞÜR''

48-49 yere gittik. İnsanlar bize otellerini, dostluklarını açtılar. Bu yolda gösterdiği arkadaşlık, yoldaşlık için herkese teşekkürler. Bizi hep dik tuttular. Buraya kadar geldik. İnşallah bir hayal gerçeğe dönüşür. Ben yorgunluğu atlatırım da tek sıkıntım çocuklarımdan uzak kalmak.

''KAZANAN TARAF BÜYÜK FARKLA KAZANACAK''

Ben hiçbir zaman büyük konuşmam. Benim fıtratımda dereyi görmeden paçayı sıvamak yok. Bizdeki coşku, katılım, heyecan öbür tarafın yaptığı mitinglerde olmadı. Bu çok net. Kim kazanırsa kazansın büyük bir farkla kazanacak. Ya biz yanlış gözlemiyoruz ya da karşı taraf.

''FİNANSAL OLARAK ÇOK KÖTÜYÜZ''

İki dönem Fenerbahçe için çalıştım. Çok yorulmuştum. Daha fazla devam etmek istemiyordum. Ondan sonra da Fenerbahçe için çalışmalarım devam etti. Maddi konularda da çok destek oldum. Hem kurum olarak hem şahıs olarak. Ayrılırken de ismim yok ama cismim olacak demiştim. Finansal olarak çok kötüyüz. Sadece biz değiliz, tüm Türk kulüpleri çok kötü. Avrupa'yı incelerseniz zarar eden takımlar çok az sayıda. Avrupa'da bu konularda çare bulunmuşken neleri yaptığını gördük. Onlar düzelirken biz ters yoldan ilerledik. Bizde zarar rakamları her sene artıyor. Fenerbahçe, üst üste 5. sezonu zarar ile kapatıyor. Diğer Türk takımlarının da zarar etmesi bir teselli değil. Fenerbahçe hiç iyi yönetilmiyor. Bize göre sürdürülemez bir noktadayız. 3 Temmuz'da büyük bir darbe yedik ama bugünkü tabloya kötü bir yönetim şekli sebep oldu.

''İLK ÖNCELİĞİMİZ MADDİ DURUM''

Bizim birinci önceliğimiz mali durumu düzeltmek. Daha önce görülmemiş bir katkıyı yapacağız. Sıcak para sokmamız gerekiyor. Cuma günü miktarı açıklayacağım. Cimridir, para vermez, neden sponsor olmuyor diye açıklamalar yapıyorlar. Kim ne vermiş kulübe? Defterleri açalım, bakalım. Fenerbahçe olarak yaptığımız fedakarlık, karşılıksız vereceğimiz hibe ile Fenerbahçe'yi daha iyi yerlere götüreceğiz. Camia, bizim fedakarlığımızı sıcak karşılayacaktır.

''BİZE 2 DÖNEM, 6 YIL GEREKİYOR''

Bize iki dönem gerekiyor ekonomik sorunu düzeltmemiz için. Yani 6 sene lazım. Başkan, 400 milyon dolar borcumuz var diyor. Bunu Türk lirasına çevirdiğini zaman ne oluyor. Ve bu onun söylediği rakam. Altında bir şey var mı bilmiyorum. Biz, dünyaya örnek olduk. 3 Temmuz'u camia olarak atlattık. Allah o günleri bir daha göstermesin. Sadece bize değil, kimseye göstermesin. Ama bugün geldiğimiz noktaya baktığımızda o birliktelik ciddi olarak erozyona uğramış. Bunu 3 Temmuz'a bağlayamazsın.

''TARAFTAR KIZGIN, KÜSKÜN''

Fenerbahçe taraftarı geçen sene de tribünde böyleydi. Bence kızgın, küskün. Kendini değer verilmemiş hissediyor. Tribünleri Ali Koç böldü diyorlar, buna çok üzülüyorum. Fenerbahçe taraftarı değer verilmeyi fazlasıyla hak etti. Hem şanlı tarihimizle hem de son dönemde. Kafalarınıza göre kombineleri iptal ederseniz, üstüne bir de sportif başarı sağlayamazsanız taraftar tabii ki küser, kızar.

''ALEX BİR GÜN HOCA OLURSA RÜYA GİBİ OLUR''

Fenerbahçe iletişim konusunda hep zayıf oldu. Fenerbahçe'nin medyaya, medyanın da Fenerbahçe'ye ihtiyacı vardır. Fenerbahçe medya ile iltişimi ile marka değerini arttırır. Fenerbahçe çok değerli. Medyanın ürünü de haber.

Her gittiğim yerde Alex konuşuluyor. Alex çok akıllı bir insan. Kendini bu sektörde geliştirdiği takdirde bir gün Fenerbahçe'nin teknik direktörü ya da sportif direktörü olsa muhteşem olur, rüya gibi olur.

''AYKUT KOCAMAN İLE BİR GÖRÜŞME YAPACAĞIZ''

Aykut Kocaman bir hocadan fazlasıdır. İleriye dönük olarak Aykut Hoca da görüştümüz hocalardan bir tanesi. Ancak Aykut Hoca ile ilerlenmediği takdirde 1 senedir çalışmalar yapıyoruz. Kafamızda bir futbol tarzı var. Fenerbahçeliler 2-0 öndeyken bile acaba maçı galibiyetle bitirebilir miyiz? diye düşünüyor. Biz daha çok atak oynayan bir futbol felsefesi geliştirmek istiyoruz.

Bizim listemizdeki hocaların 5 tanesi zaten transfer edildi. 4-5 tane daha var. Önce Aykut Hoca ile görüşeceğiz, konuşacağız. Ondan sonra da kararımızı vereceğiz.

''WENGER İLE İLGİLİ BİR TASARRUFUMUZ YOK''

Arsene Wenger Bodrum'da, bir arkadaşımla. Onunla bir dostluğumuz var. Arsene Wenger oraya geldi. Onu ziyarete gelmiş. Bir yakıştırma yapıldı. Ama Arsene Wenger ile ilgili bir tasarrufumuz yok. Bizim sportif direktör olarak belirlediğimiz kişi, zaten her gün Arsene Wenger ile bir görüşme yapar.

''OBRADOVIC BİZİMLE KALMAK İSTEDİĞİ MÜDDETÇE...''

Basketbolda organizasyonumuz çok iyi. Bizim futbolda yaratmak istediğimiz bu. Günü kurtarma yaklaşımı değil. Burada Obradovic'e, teknik kadrosuna, Ülker ve Doğuş grubuna milyonlarda kez teşekkür ediyorum.

Obradovic'e kendisiyle çalışmayacağım söylenmiş. Bunun Fenerbahçe'ye ne gibi bir katkısı olabilir? Obradovic bizimle çalışmak istediği müddetçe, bizim tek görevimiz var. O da ihtiyaç duyduğu cephaneyi, yani bütçeyi sağlamak. Zaten gerisini o halleder.

Kulüp personelimiz de siyasete sokuldu, 'Ali Koç gelirse sizinle çalışmayacak' denildi. Aileleri de üye yapılmış yani onların vereceği oylar da çok önemli.

Pek çok insan kulübe üye yapılmış ama parasını başkası veriyor. Olay çok büyük sayılarda insanları kulübe üye yapmak. Üye yapanlar para ödemiyor, başkaları ödüyor. Bu etik değil, anti-demokratik. Biz camia, bir kulüp insan sermayesi ne kadar kaliteliyse o kadar iyi. Kulübüne bağlı, uzaman hiçbir personelimizin endişe etmesine gerek yok. Şu an personel seçim için kullanılıyor.

Manchester City, Enes Ünal'ın hayatını, ailesini bile inceleyerek transfer etti. İki sene kiralayıp, başka takıma sattı. Biz, scouting sistemimizle bu anlayışı getirmek istiyoruz. Bunu mecburen de, tercihen de yapmak zorundayız. Bugün biz 1,5 sahayla altyapıyı götürüyoruz. Dikkat ederseniz bu kampanyada pilot takım diyorlar, akademi diyorlar, futbolun başına çok önemli birini getireceğiz diyorlar. 20 yıldır icraatın başındaydınız. Bu zamana kadar bunlar niye olmadı?

Dün akşam bilabedel üye konusunda başkan ben ne diyorsam onu dedi. Biz demiyoruz ki kulübe para girmiyor. Başkan ne dedi? 'Sen üye olmak istiyorsun, ben de para veriyorum, üye oluyorsun'. Aynen bunu dedi. Olay kulübün kasasına para girmesi değil.

"Sayın başkan, beni başkanlık için işaret ettiğinde samimi değildi"

Mehmet Ali Erbil, geçen gün Kıbrıs'ta '2000 yılından beri kulübe aidat ödemiyordum, oy kulanamam sanıyordum ama biri benim aidatlarımı ödemiş. Ben de oyumu Ali Koç'a vereceğim' demiş. Belki espri olsun diye demiştir bilmiyorum tabii... Sayın başkan, beni başkanlık için işaret ettiğinde samimi değildi. Benim bu topa girmeyeceğimi düşünüyordu. Bazı kırılma noktaları yaşandıktan sonra dedim ki, 'Bu iş böyle gitmez'. Yüksek Divan Kurulu'nda 'Aday olan erkek gibi çıksın' deyince de adaylığımı koydum.

30 Mayıs 2015'te başkanımız dedi ki, 'Mahkeme kararını versin, ben de bırakacağım' dedi. Mahkemeden beraat kararı çıktı, 24 Ekim'deki toplantıda ise, 'Ben kararımı değiştirdim, yargıtay kararı çıkana kadar devam edeceğim' dedi. Olabilir. Hatırlayın, daha sonra ilk mahkeme çıkışında, 'Yargıtay artık bizim için önemli değil' dedi. Şimdi de diyor ki, 'Tazminat davalarını açmak için adayım'. Başkanımızın, başkanlığı falan bırakacağı yok. Bunları gördükten sonra, doğru karar verdiğimi anladım.

3 Temmuz bizim kırmızı çizgimizdir. Çıkacak en ufak olumsuz karar hepimizi bağlar. Kurumlarla kişileri ayıramazsınız. 'Bu hukuki süreci benden başka kimse takip edemez.' argümanı doğruysa, Allah korusun yarın başkanımıza otobüs çarpsa ne olacak? Bittik mi biz yani?

"Seçime katılım olarak 18-20 bin kişi bekliyorum. 22 binlere gelirse de şaşırmam"

Seçime katılım olarak 18-20 bin kişi bekliyorum. 22 binlere gelirse de şaşırmam. Sonuç olarak ise, daha önceden de dediğim gibi kim kazanırsa farklı kazanacağını düşünüyorum. Bizimle iletişim bilgilerini paylaşan üye sayısı 10 bini geçti. Ama bu imza sayısı demek değil. İmza sayımızı da Cumartesi günü açıklayacağız. İmza sayımız 10 bin değil, ama Galatasaray Kulübü'nün seçimlerinde kullanılan toplam oy sayısından daha fazla.

İmza gönderen üyelerimiz noterlere gidiyor, postanelere gidiyor... Bizim en büyük motivasyonumuz buydu. Bize yoldaşlık yapan herkese, bu hayali gerçeğe dönüştürmek üzere olan herkese milyonlarca teşekkür ediyorum. Benim kazanıp kazanmama konusunda hiçbir endişem yok. Benim endişem, seçildiğimiz zaman bu sevgiye nasıl layık olacağımız.


Kaynak: Star.com.tr
Sitemizdeki haber, görsel yayınlarına ilişkin eleştiri ve önerileriniz için info@sondakikahaber.com.tr mail adresinden 0212 909 0 999 numaralı telefon numarası ve whatsapp hattımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.